Ndërlidhjet

SHBA: S' ka zgjidhje ushtarake për konfliktin në Lindjen e MesmeShtetet e Bashkuara sot i bënë thirrje Izraelit dhe palestinezëve që t’i vazhdojnë bisedimet paqësore, duke thënë se nuk ka “zgjidhje ushtarake” për konfliktin.

Thirrja e pasoi përshkallëzimin e situatës në Rripin e Gazës.

Britania dhe Franca sot shprehën shqetësime lidhur me situatën në Gaza, duke bërë thirrje për vetëpërmbajtje.

Më herët, Izraeli u kërcënua me aksion ushtarak të shkallës së gjerë si përgjigje ndaj raketimeve nga territori palestinez i kontroluar nga Hamasi.
XS
SM
MD
LG