Ndërlidhjet

Publikohet videoja për vrasjen e civilëve në IrakNjë video sekrete e ushtrisë amerikane, që tregon sulmin e një helikopteri Apaç në Bagdad, është vendosur në internet nga një grup që synon të luftojë korrupsionin e qeverisë dhe të korporatave.

Në sulmin e 12 korrikut 2007, u vranë dhjetëra civilë, mes të cilëve dhe dy nga pjestarët e ekipit të agjencisë Reuters.

Videoja është nxjerrë nga grupi WikiLeaks, derisa zyrtarët amerikanë kanë pranuar vërtetësinë e videos.
XS
SM
MD
LG