Ndërlidhjet

Zvicër: Aeroplani i parë me energji dielloreNjë aeroplan që furnizohet me energji diellore pritet të bëjë sot udhëtimin e parë. Aeroplani i tipit të ri, i pari i këtij lloji, do të niset nga një bazë ushtarake në Zvicër dhe organizatorët shpresojnë të zhvillojë një udhëtim prej 90 minutash.

Aeroplani është i gjerë sa Airbus A340, por peshon sa një makinë.

Projekti synon të çojë përpara përdorimin e energjisë diellore edhe në projekte madhore si fluturimet ajrore.
XS
SM
MD
LG