Ndërlidhjet

Kirgizi: Raportohet për pesë të vrarë në Bishkek


Raportohet se së paku pesë vetë janë vrarë sot jashtë presidencës së Kirgizisë në kryeqytetin Bishkek, kur shpërthyen të shtënat ndërmjet forcave të sigurisë dhe njerëzve që ishin në turmën e demonstruesve kundër qeverisë.

Korrespondentët e Radios Evropa e Lirë e kanë parë shpërthimin e përleshjes derisa mijëra demonstrues e rrethuan presidencën në Bishkek, për të kërkuar dorëheqjen e presidentit, Kurmanbek Bakiev.

Më herët gjatë ditës, reporterët e Radios Evropa e Lirë, i kanë parë demonstruesit duke hedhur gurë në ndërtesën e policisë dhe në presidencë. Policia ishte përgjigjur me gaz lotsjellës dhe plumba gome, në përpjekje për ta shpërdnarë turmën.

Në qytetin verior, Talas, gjatë natës protestuesit e kanë rimarrë kontrollin ndaj një ndërtese qeveritare dhe kanë kërkuar dorëheqjen e presidentit Bakiev.

Protesta janë mbajtur edhe në qytetet Osh dhe Tokmok.
XS
SM
MD
LG