Ndërlidhjet

Kirgizi: 79 të vrarëNumri përfundimtar i personave të vrarë gjatë trazirave në Kirgizi është 79, deklaruan autoritetet e ministrisë se Shëndetësisë.

Mijëra njerëz protestuan gjatë javës së fundit, në Bishkek dhe në pjesë të tjera të Kirgizisë, në shenjë kundërshtimi me korrupsionin masiv dhe abuzimin me pushtetin.

Si rezultat i protestave në pushtet ka ardhur një qeveri teknike e opozitës.

Kirgizija është vend i Azisë Qëndrore, që dikur ka qenë pjesë e ish Bashkimit Sovjetik.
XS
SM
MD
LG