Ndërlidhjet

KE: Maqedonia, Greqia të jenë më pragmatike


Sekretari i përgjithshëm i Këshillit të Evropës, Thorbjorn Jagland, thotë se Maqedonia dhe Greqia duhet të kenë qasje më pragmatike për zgjidhjen e mospajtimit të gjatë për emrin.

Në periudhën maj – nëntor, Maqedonia e merr kryesinë e radhës së kësaj organizate.

Pas takimit me ministrin e jashtëm të Maqedonisë, Antonio Milloshoski, zoti Jagland tha se shpreson se mospjatimi për emër me Greqinë, nuk do ta dëmtoj rolin e kryesuesit.
XS
SM
MD
LG