Ndërlidhjet

Daimler, e para me “sanksione” të reja ndaj IranitProdhuesi gjerman i makinave Daimler do të ndërpresë thuajse tërësisht lidhjet e biznesit me Iranin. Vendimi vjen në kohën kur bashkësia ndërkombëtare po rrit presionin ndaj Iranit lidhur me programet bërthamore.

“Politikat e udhëheqjes aktuale iraniane na kanë detyruar t’i riformulojmë marrëdhëniet tona të biznesit me këtë vend”, tha Dieter Zetche, presidenti i kompanisë Daimler.

Kjo e fundit do të tërheqë aksionet nga bizneset iraniane, përfshi dhe ato të naftës.
XS
SM
MD
LG