Ndërlidhjet

Shutanovac: Nuk e kemi NATO-n në agjendë


Referendumi për hyrje të Serbisë në NATO nuk është në rend dite dhe nuk do të jetë gjatë viteve të ardhshme, ka thënë ministri i Mbrojtjes, Dragan Shutanovac.

"Askush nuk na vë NATO-n si kusht për hyrje në Bashkimin Evropian", ka thënë Shutanovac ai për gazetën “Veçernje Novosti”.

Ai ka shtuar se Serbia deri në fund të vitit do të ketë ushtri profesioniste.

Sipas Shutanovac, dëm i madh ka qenë që Serbia nuk ka hapur mision në NATO në vitin 2006, kur u bë pjesë e Partneritetit për Paqe.


XS
SM
MD
LG