Ndërlidhjet

Afganistani goditet nga tërmeti


Nga tërmeti, që sot e goditi pjesën qendrore të Afganistanit, kanë humbur jetën së paku 7 vetë dhe janë plagosur më se 30 të tjerë.

Instituti gjeologjik i Shteteve të Bashkuara njoftoi se epiqendra e tërmetit me intensitet 5.3 shkallë të Rihterit, ishte në provincën Samargan, 190 kilometra në veriperëndim të kryeqytetit Kabul.

Ka shqetësime se numri i të vdekurve mund të rritet për shkak se qasja deri te njëri nga tri rajonet e goditura nga tërmeti, është i bllokuar nga dëmtimet.
XS
SM
MD
LG