Ndërlidhjet

BE: Më pak kufizime në fluturimeVendet anëtare të Bashkimit Evropian arritën marrëveshjen për të zvogëluar kufizimet në fluturime në hapësirën ajrore evropiane.

Eurokomisioneri për Transportin, Sim Kallas, në Bruksel deklaroi se ujdia do të hyjë në fuqi mëngjesin e së martës. Franca njoftoi se gradualisht do të hapë aeroportet dhe do të krijojë një korridor ajror në Paris për të lehtësuar krizën e transportit.

Edhe hapësira ajrore britanike do të fillojë të hapet nga mëngjesi i ditës së nesërme. Për dallim nga Franca e Britania, Gjermania ka zgjatuar afatet e mbylljes së hapësirës së vetë ajrore.

Komisioni Evropian tha se mund të miratojë fonde të posaçme për të ndihmuar kompanitë ajrore, që të përballojnë humbjet e shkaktuara nga shpërthimi i vullkanit në Islandë.
XS
SM
MD
LG