Ndërlidhjet

Raportet: Hiri vullkanik lëvizë kah Britania


Një mjegullë e re e hirit vullkanik nga Islanda, raportohet se po lëvizë në drejtim të Britanisë.
Shërbimi kombëtar për trafikun ajror tha se ashtu siç qëndrojnë gjërat tash, në Skoci, Angli dhe Uells, ende pritet që hapësira ajrore të hapet më vonë gjatë ditës.

Megjithatë, tash për tash, aeroportet në Britani mbeten të mbyllura.

Hapësira ajrore britanike ishte mbyllur të entjen e kaluar për shkak të shqetësimeve se hiri vullkanik mund të shkaktoj dështim të motorëve të aeroplanave.

Miliona udhëtarë janë bllokuar ose u janë anuluar fluturimet, në pjesën veriore të Evropës dhe më gjërë.

Megjithatë, pritet që gjatë ditës së sotme, do të fluturojnë më tepër aeroplanë.

Këtë e ka paralajmëruar mbrëmë edhe Komisionari i transportit i BE-së, Sim Kallas:

“Prej mëngjesit të 20 prillit ne mund të shohim në mënyrë progresive më tepër aeroplana të fillojnë të fluturojnë”, tha Sim Kallas.
XS
SM
MD
LG