Ndërlidhjet

Ukrainë: Protesta kundër paktit me RusinëDisa mijëra ukrainas kanë protestuar përpara parlamentit në shenjë kundërshtimi ndaj marrëveshjes me Rusinë, për zgjatjen e mandatit të flotës ruse në një nga portet ushtarake ukrainase në Detin e Zi.

Ish kryeministrja, Julia Timoshenko, duke folur para demonstruesve tha se opozita duhet të bashkohet për të mos lejuar zbatimin e marrëveshjes. Pakti mes presidentit Janukoviç dhe atij rus, Medvedev u nënshkrua të mërkurën.

Janukoviç ka marrë kritika dhe nga zëvendëskryeministri, Sergei Tigipko.

Tigipko tha se megjithë faktin se pakti mund të ketë logjikë ekonomike, presidenti Janukoviç duhej të ishte më i hapur gjatë bisedimeve.
“Procedura e ndjekur për këtë marrëveshje është bërë me dyer të mbyllura dhe kjo nuk është ajo që dëshiron populli ukrainas”, tha Tigipko.
XS
SM
MD
LG