Ndërlidhjet

Okinava: Protestë për heqjen e një baze ushtarake amerikane


Rreth 100 mijë protestues morën pjesë sot në një tubim në ishullin japonez Okinava për të kërkuar heqjen e një baze të hershme ushtarake amerikane, në një zonë të populluar të ishullit.
Demostruesit protestuan edhe ndaj një plani për ndërtimin e një strukturë të re ushtarake të SHBA-së në një zonë pak të populluar të ishullit.
Në tubim ishte dhe guvernatori i Okinavas, Hirokazu Nakaima, i cili i tha turmës që nuk do ta lejojë SHBA-në.
SHBA-të vendosën bazën Futenma më 1945, pas pushtimit të Okinavës gjatë disa betejave të përgjakshme gjatë luftës së Dytë Botërore.
XS
SM
MD
LG