Ndërlidhjet

Rusi-Norvegji diskutojnë kufirin detarPresidenti rus, Dimitri Medvedev, ka arritur në Norvegji, për një vizitë shtetërore, ku mosmarrëveshjet për kufirin detar do të jenë tema kryesore.
Kufiri i diskutuar mes dy vendeve besohet të jetë edhe një burim i konsiderueshëm i naftës e gazit.

Mosmarrëveshjet për kufirin detar datojnë që në vitin 1970 dhe bëhet fjalë për një sipërfaqje ujore prej 176 kilometrash katrorë.
XS
SM
MD
LG