Ndërlidhjet

Rusi-Ukrainë: Sot votohet pakti për bazën ushtarakeParlamentet e Rusisë dhe të Ukrainës do të votojnë sot për të miratuar marrëveshjen për zgjatjen e kohës së përdorimit nga marina ruse të një baze ushtarake në Krime.

Marrëveshja është arritur në 21 prill mes presidentit ukrainas, Janukoviç dhe atij rus Medvedev.

Ujdia i ofronte Rusisë për përdporom bazën ushtarake deri në vitin 2042, në shkëmbim të furnizimit të Ukrainës me gazin rus me një çmim 30% më të lirë se çmimi aktual.
XS
SM
MD
LG