Ndërlidhjet

Rusia hap dokumentat e Katinit
Arkivat shtetërore të Rusisë i kanë bërë publike në internet dokumentat nga Lufta e Dytë Botërore lidhur me masakrën e mijëra polakëve nga forcat sovjetike.

Arkivi shtetëror “Rosarhiv”tha se dokumentat janë postuar me urdhër të presidentit Dimitri Medvedev.

Në muajt prill-maj, 1940, rreth 22 mijë oficerë polakë dhe qytetarë tjerë të njohur u ekzekutuan nga policia sekrete e diktatorit sovjetik Josif Stalin në Katin dhe lokacionet tjera në Rusinë perëndimore.

Deklarata thotë se dokumentat ishin hapur vite më parë dhe përmbajtja e tyre dihej një kohë të gjatë. Por deri tash, origjinalet nuk kanë mundur të bien në duart e specialistëve.

Dokumentat tjerë për Katinin mbesin të klasifikuara.
XS
SM
MD
LG