Ndërlidhjet

BE dhe Kina diskutojnë sanksionet për IraninShefja për politikë të Jashtme e Bashkimit Evropian tha se zyrtarët e BE-së dhe udhëheqësit kinezë tash po diskutojnë jo nëse, por si të ndërmerrn sanksionet e reja kundër Iranit.

Ketrin Eshton tha se i ka thënë kryeministrit kinez Ven Xhiabao se sanksionet janë të nevojshme për ta mbyjtur nën trysni Iranin për shkak të aktiviteteve bërthamore të tij, dhe shtoi se ajo ndjen që Kina e ka pranuar këtë pozicion.

Eshton tha se beson që qasja në dy binarë për dialog plus sanksione ishte e nevojshme për ta mbajtur nën trysni Teheranin.
XS
SM
MD
LG