Ndërlidhjet

Vietnami shënon 35 vjetorin e fitores së komunistëveVietnami shënoi sot 35 vjetorin e fitores së komunistëve me një parakalim ushtarak në Saigon, emri i të cilit aktualisht është Hoçimin, për nder të babit të revolucionit.

Komunistët e bazuar në veri të Vietnamit mundën forcat e jugut, që mbështeteshin nga forcat amerikane. Lufta e Vietnamit morri jetën e 3 milionë vietnamezëve dhe 58 mijë amerikanëve.
XS
SM
MD
LG