Ndërlidhjet

1 Maji shënohet me protestaSot në botë kryesisht me protesta shënohet 1 Maji.

Protesta masovike priten në Greqi për shkak të masave të qeverisë për të luftuar krizën e borxheve.

Kryeministri George Papandreu tha se nevoiten rritje të taksave dhe kufizime të reja.

Në shumë qytete të Gjermanisë gjithashtu janë paralajmrëuar protesta, kurse policia në Berlin i ka shtuar masat e sigurisë.

Në Stamboll, për të parën herë pas 33 vitesh 1 Maji do të shënohet në sheshin Taksim, ku në protestat e vitit 1977 e humbën jetën 34 njerëz.

Në Rusi, opozita paralajmëroi protesta antiqeveritare në Moskë dhe Shën Petersburg.


XS
SM
MD
LG