Ndërlidhjet

Ban Ki Mun: Bota pa armë bërthamore


Në Nju Jork të hënën fillon konferenca e rregullt kushtuar Marrëveshjes për mospërhapjen e armëve bërthamore në të cilën do të marrin pjesë përfaqësues të më shumë se 100 vendeve.
“Bisedimet do të përfshijnë të gjitha vendet e botës në një përpjekje për të çuar përpara procesin e kufizimit dhe demontimit të armëve për shkatërrim masiv”, ka deklaruar sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki Mun.
Aktualisht në botë ekzistojnë 5 zona të tilla: Amerika Latine, Karaibet, Paqësori Jugor, Azia Juglindore, Azia Qendrore dhe Afrika.
“Synim i yni është që e gjithë bota të bëhet zonë pa armë bërthamore”, ka thënë Ban Ki Mun.
XS
SM
MD
LG