Ndërlidhjet

PE thirrje Evropës për ndalimin më gjerë të ferexhesëParlamentarja evropiane Silvana Koch Mehrin bëri thirrje sot për një ngalim të gjerë në Evropë të ferexhesë, pasi gratë e mbuluara siç tha ajo “haptazi mbështesin vlera që ne nuk i ndajmë në Evropë”
Komentet e saj vinë pasi në Belgjikë më 29 maj u votua për ndalimin e veshjes për asrye sigurie.
Ligji tashmë do të kalojë tek Dhoma e Lartë në Belgjikë për votim përfundimtar. Ministri i Jashtëm francez Bernard Kushner tha se ai pret kritika, nëse Franca ndalon ferexhenë, siç është propozuar nga presidenti francez Nikolas Sarkozi.
Qeveria pritet të miratojë projekt-ligjin më 19 maj në parlament. Kushner tha se ai pret kritika të veçanta sidomos nga Arabia Saudite, Pakistani dhe Turqia.
XS
SM
MD
LG