Ndërlidhjet

SHBA, Evropa Perëndimore shënojnë fundin e L II BEvropa Peërndimore dhe Shtetet e Bashkuara përgatiten sot për ta shënuar 65 vjetorin e kapitullimit të Gjermanisë naziste, që i dha fund Luftës së Dytë Botërore.

Shumë kryeqytete do ta shënojnë ditën me fjalime, vendosje kurora lulesh te varrezat e ushtarëve, apo parakalime ushtarake.

Shumica e ish bllokut sovjetik e kremton kapitullimin pa kusht të Gjermanisë në 9 maj.
XS
SM
MD
LG