Ndërlidhjet

Sarkozi: Nuk duhet mëshirë për tregjet financiarePresidenti i Francës Nikolas Sarkozi tha se shtetet e eurozonës nuk duhet të shfaqin mëshirë në përpjekjet e tyre në tregjet financiare, në mënyrë që tregtarët kurrë më të mos të mund ta vënë euron nën trysninë që e vunë pas shpërthimit të krizës greke.

Sarkozi i bëri këto komente pasi samiti i eurozonës kërkoi rregulla më të rrepta për tregjet dhe agjencitë e vlerësimit.

Pjesa më e madhe e debatit në samit u përqëndrua në mënyrat për t’i bërë tregjet “më të përgjegjshme” në trajtimin e shteteve si Greqia, Spanja dhe Portugalia.
XS
SM
MD
LG