Ndërlidhjet

Estonia i bashkohet eurozonësKomisioni Evropian mbështet planet e Estonisë për t’iu bashkuar eurozonës në vitin 2011. Në një deklarate të ministrisë së Jashtme të vendit balltik thuhet se KE-ja “shqyrtoi gatishmërinë e Estonisë për të vendosur euron si monedhë të vetën dhe propozon që Estonia t’i bashkohet eurozonës në vitin 2011”.

Vendimi duhet të miratohet në takimin e ministrave të financave të BE-së në korrik.
XS
SM
MD
LG