Ndërlidhjet

Vazhdojnë përpjekjet për ndalimin e rrjedhjes së naftësKompania britanike British Petrolium po përgatitet për të zbatuar një metodë të re, në përpjekje për të bllokuar rrjedhjen e naftës në Gjirin e Meksikës. Prej tre javësh në këtë zonë derdhen nga 5000 fuçi nafte në ditë, si pasojë e një problemi teknik në një nga tubacionet e nëndheshme.

Rrjedhja e naftës po rrezikon ekosistemin e zonës dhe sipas ekspertëve mund të kthehet në një nga kastrofat mjedisore më të rënda në Shtetet e Bashkuara.
XS
SM
MD
LG