Ndërlidhjet

Kirgizi: 1 i vdekur e 37 të plagosurNjë person ka vdekur nga plagët e marra me armë zjarri gjatë përleshjeve të sotme në qytetin e Xhalal-Abadit në Kirgizi.

37 të tjerë janë plagosur në dhunën që shpërtheu mes mbështetësve të qeverisë së përkohshme dhe besnikëve të presidentit të larguar Kurmanbek Bakiev.
Ky i fundit u largua pas protestave të opozitës.

Shtetet e Bashkuara janë shprehur të shqetësuara për “dhunën e motivuar politikisht në qytetet e Oshit dhe Xhalal-Abadit”.
XS
SM
MD
LG