Ndërlidhjet

Palestinezët shënojnë përvjetorin e zhvendosjes


Mijëra palestinezë kanë marshuar në Gazë për të shënuar 62-vjetorin e zhvendosjes, e cila pasoi luftën e 1948-ës rreth krijimit të shtetit të Izraelit.

Rreth 5 milionë refugjatë palestinezë dhe pasardhës të tyre janë të shpërndarë në Lindjen e Mesme. Izraeli nuk i pranon kërkesat e tyre për kthim, duke thënë se kjo do të nënkuptonte fundin e shtetit hebraik.
XS
SM
MD
LG