Ndërlidhjet

Karzai dhe Kameron zotohen për forcimin e marrëdhënieve


Presidenti i Afganistanit, Hamid Karzai, dhe kryeministri i ri britanik, Dejvid Kameron, kanë rëndë dakord për t’i forcuar lidhjet në mes të Londrës dhe Kabulit. Qeveria e re e Kameronit e ka vënë Afganistanin në krye të agjendës së jashtme politike.

Rreth 9 mijë trupa britanike po luftojnë kryengritjen e talibanëve në Afganistan, së bashku me forcat e Shteteve të Bashkuara dhë të NATO-s. Mbi 280 trupa britanike janë vrarë që kur kanë nisur operacionet në fund të vitit 2001.
XS
SM
MD
LG