Ndërlidhjet

Slloveni: Proestuesit shkaktojnë dëme në ndërtesën e Parlamentit


Demonstruesit që morën pjesë në protestat e studentëve dhe nxënësve në Lubjanë, kanë kanë shkaktuar dëme të mëdha materiale në ndërtesën e Parlamentit slloven, deklaroi sekretarja e përgjithshme e Parlamentit, Mojca Prelesnik.

Dëmi që kanë bërë pjesëmarrësit e protestave të djeshme, për shkak të ligjit të qeverisë mbi punën me honorar, vlerësohet të jetë rreth 27 mijë euro.

Gjatë protestave, në të cilat u arrestuan rreth 30 veta, policia ka përdorur gaz lotsjellës kundër demonstruesve, që gjuanin me gurë ndërtesën e Parlamentit.


XS
SM
MD
LG