Ndërlidhjet

Talibanët sulmojnë bazën në jug të AfganistanitMilitantët talibanë kanë ndërmarrë një sulm me raketa dhe në tokë ndaj një aeroporti fushor në Kandahar në jug të Afganistanit.

NATO tha se një numër i pjesëtarëve të aleancës dhe të personelit civil janë plagosur, dhe se kryengritësit nuk kanë arritur të hyjnë në bazë.

Sulmi ndodhi disa ditë pas vërsuljes në Bagram, një nga bazat më të mëdha të koalicionit në veri të kryeqytetit afgan, Kabul, në të cilin u vra një kontraktor amerikan dhe u plagosën nëntë trupa të Shteteve të Bashkuara.
XS
SM
MD
LG