Ndërlidhjet

Planeti "gëlltitet" nga ylli i tijTeleskopi hapësinor “Hubble” ka fotografuar në galaksinë tonë një planetë, e cila “gëlltitet” nga ylli rreth së cilit rrotullohet.

Planeti “WASP-12b”, që u zbulua në vitin 2008 në largësi prej 600 vjet drite nga Toka, është planeti më i nxehtë në Rrugën e Qumështit.

Temperatura në sipërfaqen e tij është rreth 1.500 gradë Celzius. Planeti është 300 herë më i madh se Toka, ndërsa masën e ka 40 herë më të madhe se Jupiteri, planeti më i madh i sistemit diellor.

Planeti rrotullohet gjithnjë e më shpejtë, dhe shkencëtarët thonë se do të “gëlltitet” nga ylli i saj.

Instrumenti i ri, spektografi, i cili në teleskopin “Hubble” u instalua vitin e kaluar, ka zbuluar edhe elemente kimikë që asnjëherë nuk janë parë në sistemin tonë diellor, thonë shkencëtarët.
XS
SM
MD
LG