Ndërlidhjet

Basesku: Nuk e njohim KosovënPresidenti i Rumanisë, Trajan Basesku, deklaroi në Shkup se vendi i tij nuk ka ndryshuar qëndrimin ndaj statusit të Kosovës. “Pozicioni ynë ndaj Kosovës mbetet i pandryshuar. Nuk do ta njohim Kosovën”, deklaroi Basesku.
Ndërkohë, presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov tha se “Kosova është realitet të cilin e njohëm dhe vendosëm marrëdhënie diplomatike. Ne përpiqemi të ndërtojmë marrëdhënie të mira si me të gjithë fqinjët e tjerë”, deklaroi Ivanov.

Duke folur për konfliktin mes Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit, presidenti rumun tha se Bukureshti nuk mbështet, as Shkupin e as Athinën, por mbështet arritjen e një kompromisi të arsyeshëm.

“Historia të mos pengojë procesin e integrimit.Vetëm Evropa e bashkuar mund të garantojë Ballkan të qëndrueshëm dhe të sigurtë”, ka deklaruar Basesku.
XS
SM
MD
LG