Ndërlidhjet

Kabul: 1000 ushtarë amerikanë të vrarëBurimet ushtarake amerikane njoftojnë se numri i të vrarëve në mesin e trupave të SHBA-ve në Afganistan, gjatë tetë viteve të fundit, ka shkuar në 1000.

Në janar të vitit 2002, vetëm pak kohë pas ndërhyrjes në Afganistan, u vra ushtari i parë amerikan në këtë vend. Sulmet ushtarake të Uashingtonit ndaj Afganistanit kishin si qëllim eleminimin e talibanëve dhe Al-Kaidës, të cilët qëndronin pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001 në SHBA.
XS
SM
MD
LG