Ndërlidhjet

Franca organizuese e kampionatit të futbollit Euro 2016


Franca do të jetë organizuese e kampionatit evropian të futbollit në vitin 2016, ka shpallur presidenti i UEFA-s, Mishel Platini.

Presidendit francez, Nikolas Sarkozi, ishte në ceremoninë në Gjenevë për ta mbështetur ofertën e vendit të tij. Franca deri tash ishte organizuese e dy kampionateve botëtore.

Kandidate serioze për organizimin e kampionatit Euro 2016 ishin edhe Italia dhe Turqia.
XS
SM
MD
LG