Ndërlidhjet

Aktivistët pro-palestinezë nisin një anije të re në GazaAktivistët pro-palestinezë e nisën sot një anije tjetër humanitare si sfidim të bllokadës izraelite në Rripin e Gazës, vetëm një ditë pas bastisjes së Izraelit në flotilën humanitare që la nëntë të vdekur dhe dhjetra të plagosur.

Egjipti tha se e hapi kufirin për të lejuar depërtimin e ndihmave humanitare në territorin palestinez. Vërsulja e djeshme tërhoqi kritika ndërkombëtare dhe i rëndoi marrëdhënet turko-izraelite.

Aktivistët propalestinezë thanë se kah fundi i javës anijes që u nis sot do t’i bashkangjiten dhe anije tjera.
XS
SM
MD
LG