Ndërlidhjet

Pragë: Partitë e djathta formojnë koalicionin


Tri partitë çeke që kanë fituar shumicën e mjaftueshme në Parlament, në zgjedhjet e përgjithshme të fundjavës së kaluar, kanë rënë dakord për formimin e koalicionit të qendrës së djathtë.

Kryetari i Partisë së Qytetarëve Demokratë, Petr Necas, tha se krahu i djathtë do të formojë “koalicionin që do të luftojë për përgjegjësi fiskale dhe ligjshmëri”.

Marrëveshja u ofron partive të koalicoonit 118 vende nga 200 sa ka Paralemnti çek.
XS
SM
MD
LG