Ndërlidhjet

Athinë: Greqia e fillon tërheqjen e trupave nga Kosova


Ushtria e Greqisë në mënyrë masive do ta zvogëloj pjesëmarrjen e saj në misionin paqeruajtës në Kosovë, derisa Athina po lufton kundër krizës madhore të borxheve, njoftoi sot Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë greke.

Më se 600 ushtarë grekë dhe personel mbështetës do të tërhiqen gradualisht nga Kosova, duke filluar në muajin nëntor të këtij viti, sipas planit më të gjëtë për tërheqje të paqeruajtësve të NATO-s, ka thënë zëdhënësi i shtatmadhorisë, Nikos Bonoras.

“Zvogëlimi i përgjithshëm i trupave të KFOR-it prej 10 mijë në 2 mijë, që tashmë është i planifikuar, na ka lehtësuar” punën tonë, tha zëdhënësi Bonoras.
XS
SM
MD
LG