Ndërlidhjet

Obama shpall planin që të vizitojë IndinëPresidenti amerikan Barak Obama tha se planifikon të vizitojë Indinë në nëntor.

Obama e bëri njoftimin në Deparetamentin e Shtetit në Uashington, ku zyrtarë amerikanë dhe të Indisë ishin ftuar në një takimin inaugurues të Dialogut Strategjik SHBA-Indi.

Ai u tha të pranishmëve se marrëdhëniet e Shteteve të Bashkuara dhe Indisë janë “ndër prioritetet më të larta” për administratën e tij.

Obama e përshkroi Indinë si “fuqi e përgjegjshme globale”.
XS
SM
MD
LG