Ndërlidhjet

BP: Thithen 11.000 fuçi naftë në 24 hKompania BP tha se ka thithur 11 mijë fuçi naftë në 24 orët e fundit nga burimi në Gjirin e Meksikës, dhe se po e shton kapacitetin në 20 mijë fuçi në ditë.

Admirali i Rojes Bregdetare, Tad Alen, tha se BP po përpiqet ta rritë këtë sasi të naftës.

Tad poashtu tha se do të duhen vite që të rivendoset ekosistemi në Gjirin e Meksikës.

Ai tha se do të duhen muaj për pastrimin e naftës mbi sipërfaqen e detit.
XS
SM
MD
LG