Ndërlidhjet

SHBA optimiste për suksesin në AfganistanSekretari amerikan i Mbrojtjes, Robert Gejts, tha se duhet të bëhet progres i mjaftueshëm në luftën në Afganistan, për të transferuar autoritetin te forcat afgane në disa pjesë të vendit “deri në fund të vitit”. Përndryshe, ai tha se Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera nuk do t’i mbështesin përpjekjet.

Gejts po ashtu tha se gjenerali Stenli Mekristëll, komandant i operacioneve afgane, ka besim se mund të tregohet përparim deri në atë kohë.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes i bëri këto komente në Londër.
XS
SM
MD
LG