Ndërlidhjet

Kazakistan: Ekuipazhi amerikano-rus fluturoi për në gjithësi


Anija kozmike ruse, Sojuz, me ekuipazhin tre anëtarësh ruso – amerikan, është lansuar me sukses nga një bazë në Kazakistan, për në Stacionin Ndërkombëtar të Gjithësisë.

Në ekuipazh gjenden dy amerikanë dhe një rus.

Pasi anija kozmike amerikane, Endeavour, të largohet nga misioni i saj në Stacionin Ndërkombëtar të Gjithësisë dhe pastaj të tërhiqet krejtësisht, e vetmja anije për bartjen e kozmonautëve në këtë stacion, do të jetë anija ruse, Sojuz.
XS
SM
MD
LG