Ndërlidhjet

Thaçi pret njohje të reja pas GJND-sëNë prag të vendimit në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, Kosova ka intensifikuar aktivitetet dhe konsultimet me vendet mike, ka thënë kryeministri Hashim Thaçi.

Pas mendimit të gjykatës do të rritet numri i njohjeve, tha Thaçi në mbledhjen e kabinetit, të cilin e informoi edhe për vizitën që do t’i bëjë sot Brukselit.

Ai tha se do të kërkoj nga BE-ja t’i dorëzojë Kosovës udhërrëfyesin për vizat dhe paralajmëroi nënshkrimin e marrëveshjeve për tregti ndërmjet Kosovës dhe vendeve të BE-së.

Thaçi tha se do të takohet me zyrtarët e lartë të BE-së, si dhe sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Anders Fogh Rasmusen.
XS
SM
MD
LG