Ndërlidhjet

Kirgizi: Arrinë zyrtari i lartë amerikan për vlerësimin e situatës


Zyrtari i lartë i Departamentit amerikan të shtetit, Robert Blake, sot arrinë në Kirgizi për ta vlerësuan nevojën për dhjetëra mijëra njerëz të goditur nga dhuna etnike në pjesën jugore të këtij vendi.

Komisionari i Lartë për refugjatë i Kombeve të Bashkuara thotë se afro 400 mijë refugjatë janë tubuar në të dy anët e kufirit të Kirgizisë me Uzbekistanin.

Ata janë larguar nga dhuna ndërmjet uzbekëve dhe kirgizëve, nga e cila janë vrarë së paku 191 vetë, prej datës 10 të këtij muajit.
XS
SM
MD
LG