Ndërlidhjet

SHBA: Të gjenden afganët e zhdukur në Teksas


Hetuesit ushtarakë të Shteteve të Bashkuara po kërkojnë nga agjencitë amerikane të ndihmojnë në kërkimin e anëtarëve të ushtrisë afgane, që ishin zhdukur nga një program trajnimi në shtetin e Teksasit.

Zëdhënësi i forcave ajrore të SHBA-ve, Gary Emery, tha se 17 afganë kanë braktisur bazën Lackland në qytetin San Antonio, gjatë 18 muajve të fundit.

Zyrtarët amerikanë thonë se anjëri nga afganët e zhdukur nuk besohet të ketë lidhje me ndonjë grup terrorist dhe nuk konsiderohen të jenë kërcënim për sigurinë kombëtare të Shteteve të Bashkuara.
XS
SM
MD
LG