Ndërlidhjet

Liderët turq diskutojnë sulmet e rebelëve kurdëPresidenti i Turqisë Abdulah Gyl e kryeson sot takimin me udhëheqësit e ushtrisë dhe liderët tjerë të vendit për të diskutuar sulmet në rritje të rebelëve kurdë.

Në sulmin e fundit në kufirin irakian, 12 ushtarë turq e humbën jetën në vërsuljen e Partisë Punëtore të Kurdistanit.

Shefi i armatës, gjenerali Ilker Basbug, tha sot se qeveria është e përkushtuar për "përpjeje afatgjatë" për t'i luftuar rebelët.

Po sot, ambasadori amerikan në Turqi, Xhejms Xhefri, lëshoi një deklaratë ku thuhet se Shtetet e Bashkuara do ta shqyrtojnë "urgjentisht" çdo kërkesë për ndihmë nga Ankaraja për të luftuar PKK-në, të cilën Uashingtoni e konsideron grup terrorist.

Prej vitit 1884, rebelët kurdë po luftojnë për autonomi në juglindje të vendit, e cila është e banuar kryesisht me popullatë kurde.
XS
SM
MD
LG