Ndërlidhjet

Australi: Gruaja e parë kryeministreAustralia fiton gruan e parë kryeministre.

Partia Laburiste në pushtet e ka hequr kryetarin e partisë Kevin Rud, dhe e ka sjellë nënkryetaren, Xhulia Gilard.

Popullariteti i Rud ka rënë pas një sërë manovrimesh politike, përfshirë vendimin për t’i prishur planet që ndotësit më të mëdhej të Australisë të paguajnë për emisionet e gazrave që i lëshojnë.
XS
SM
MD
LG