Ndërlidhjet

Korea Veriore thotë se do t'i shtojë aftësitë bërthamoreKorea Veriore tha se duhet t’i shtojë aftësitë bërthamore për t’ia mbanë me politikën armiqësore” të Shteteve të Bashkuara, në kohën e tensioneve të shtuara pas fundosjes së luftanijes koranojugore, për të cilën fajësohet Pheniani.

Deklarata e transmetuar nga Agjencia Qendrore e Lajmeve të Koresë nuk është elaboruar më tej.

Hetimet ndërkombëtare konkluduan muajin e kaluar se Korea Veriore e ka torpeduar luftanijen Cheonan afër kufirit detar.

Korea Veriore i mohoi akuzat dhe paralajmëroi se çdo ndëshkim i mundshëm mund të nxitë luftë.
XS
SM
MD
LG