Ndërlidhjet

OSBE-ja përshëndet votimin në KirgiziVëzhguesit ndërkombëtarë kanë vlerësuar zhvillimin e referendumit për ndryshimet kushtetuese në Kirgizi. OSBE-ja vlerësoi organizimin dhe procesin paqësor të votimeve megjithë kushtet e vështira në të cilat gjendet vendi.

Referendumi u mbajt pas disa muajsh dhune ndëretnike. Shumica e votuesve i miratuan ndryshimet që e kthejnë Kirgizinë në republikë parlamentare.

Ky hap e bën Kirgizinë republikën e parë parlamentare në Azinë Qëndrore.
XS
SM
MD
LG