Ndërlidhjet

Blater kërkon falje për gabimet e arbitraveKreu i FIFA-s, Sep Blater, tha se planifikon ndryshime në mënyrën se si do të kontrollohen ndeshjet e rëndësishme. Deklarata e Blaterit u bë pas debatit që ka nisur lidhur me gabimet e arbitrave dhe golat në disa nga ndeshjet kualifikuese të Afrika e Jugut 2010.

Blater njihet si një nga kundërshtuesit e përdorimit të teknologjisë për të sqaruar vendimet kundërthënëse të arbitrave në ndeshjet e futbollit. Ritransmetimi i ndeshjeve Angli-Gjermani dhe Argjentinë-Meksikë, që u zhvilluan të dielën, tregoi gabimet e arbitrave për dy gola kyçë në këto ndeshje.

Blater këroi ndjesë për gabimet e arbitrave gjatë konferencës për shtyp të mbajtur në Johanesburg.
XS
SM
MD
LG