Ndërlidhjet

Petreus arrin në Afganistan


Gjenerali amerikan, Dejvid Petreus, po qëndron në Afganistan për të marrë përgjegjësinë e forcave ndërkombëtare kundër kryengritjes së talibanëve në këtë vend.

Dy ditë më parë, Senati i Shteteve të Bashkuara konfirmoi gjeneralin Petreus për komandant të trupave amerikane dhe të NATO-s në Afganistan.

Gjenerali Dejvid Petraues vjen në vend të gjeneralit Stenli MekKristal, i cili u shkarkua javën e kaluar pasi i kishte kritikuar zyrtarët më të lartë amerikanë në një artikull në revistën “Rolling Stone”.
XS
SM
MD
LG